Angular, Google tarafından yayınlanan JavaScript tabanlı, TypeScript dili ile geliştirilebilen bir açık kaynaklı web uygulama geliştirme kütüphanesidir. Angular projesinde TypeScript ile yazılmış kodlar öncelikle JavaScript dilinde derlenir ve browserda işlenmektedir. Angular ilk olarak 2009 yılında AngularJS adıyla ve 1.x versiyonlamasıyla Google tarafından yayınlandı. Daha sonra Angular takımı 2016 yılında radikal değişiklikler ile Angular ismini 2.x ve üzeri versiyonlama ve TypeScript geliştirme desteği ile birlikte kullanıma açıldı.

TypeScript ile uygulama geliştirdiğinizde OOP tabanlı dillere (Java, C# vb.) yatkınlığınız var ise TypeScript kullanımında pek sıkıntı yaşanılacağını düşünmüyorum. Ben C# yazılım dili ile uygulama geliştiren biri olarak syntax bakımından çok yakın geçişler ile TypeScript kullanmaya başladım.

Neden Angular Kullanmalıyım?

Modular Architecture

Modüler yapılar sayesinde projelerimizi parçalara bölebilir ve tekrar kullanabiliriz. Angular’ın modüler yapıyı desteklemesi seçmemiz için yeterli sebeplerden birtanesidir. Angular’da bu modülleri service’ler, component’ler, pipe’lar ile birlikte kullanabiliriz.

SPA (Single Page Application)

Angular’ın SPA (Single Page Application) desteği nedeniyle neden kullanmalıyız sorusunun bir cevabı olacaktır. Son yıllarda popülerliği gittikçe artan SPA yapısı; tek bir index sayfasında istemci tarafından router ile componentler yardımıyla sayfaların değişmesidir. Angular ile bu yapı çok kolay bir şekilde yapılabilmektedir.

Cross Platform

Günümüzde teknolojinin ilerlemesiyle kullanabileceğimiz cihazların sayısıda artmış bulunmaktadır. Cep telefonları, tabletler, giyilebilir aksesuarlar, bilgisayar vb. tüm cihazları kullanabilmemiz için uygulamalar yazılması gerekmektedir. Bu uygulamaların kod yazma maliyeti açısından bir platform için yazılsın diğer platformlara uyumlu hale gelmesini istemekteyiz. Bu nedenle Angular ile web, dektop ve native mobile uygulamalar geliştirilmektedir. Cross platform desteği ile artı bir puan alacağını düşünüyorum.

Model View Controller (MVC)

Angular MVC yapısını dekteklemektedir. Modül ve componentler ile aynı kodları tekrar tekrar yazmak yerine kolayca kullanıma alınabilir.

Two Way Data Binding

Angular projelerinde ngModel directivleri ile birlikte View ve Controller arasında veri bağlantısı yapılmaktadır. Bu bağlantı sayesinde aynı değişkenler üzerinde yapılan değişiklikler sayfa üzerinde ilgili alanlar değişmektedir.

Diğer Angular Yazılarım