Ücretsiz internet sitesi kurmak istiyorum, ücretsiz web sitesi kurma adımları nelerdir? Ücretsiz internet sitesi nasıl açılır? İnternet sitesi nasıl açılır? Wix Site Kurma Nasıl Yapılır? Site Kurma Programları Nelerdir? Hazır Web Sitesi Nasıl Yapılır? WordPress Site Nasıl Kurulur? sorularının cevaplarını inceleyelim.

İster şirketiniz için bir kurumsal tanıtım sitesi, ister yazılarınızı dünyaya paylaşabileceğiniz bir blog, ister internetten ürün satabileceğiniz bir E-Ticaret sitesi yada herhangi bir amaçla kurmak istediğiniz bir internet sitesi olabilir. Bir çok insan bir internet sitesi sahibi olmak istiyor. Bu nedenle internette web sitesi kurmak ile ilgili birçok bilgi araştırılıyor. İnternet sitesinin kurulmasıyla ilgili birçok bilgi bulabilirsiniz. Fakat bir web sitesini ücretsiz yada ücretli olarak nasıl açabileceğiniz ile ilgili kapsamlı rehber arıyorsanız doğru adrestesiniz.

Not:Bir internet sitesi açmak için gereken adımları bu rehberde bulabileceksiniz. Bu rehber sürekli güncel tutulacaktır.

Bir internet sitesi kurmak için tabiki öncelikle C#, PHP, JavaScript vb programlama dillerini öğrenmeniz gerekmektedir. Güzel bir tasarım yapabilecek kadar HTML ve CSS bilmeniz gerekmetedir. Ayrıca internet sitenizin verilerini saklayabilmeniz için MYSQL, MSSQL, MongoDB yada herhangi bir NoSQL veritabanı uygulaması öğrenmeniz gerekmektedir. Tabiki tüm bu konuları öğrenmek için yeterince zaman ayırmanız gerekmektedir. Peki programlama aşamasını geçerek bir web sitesi yapılabilir mi?

Tabiki evet. Birçok hazır modüler yapısı bulunan ve yaygın olarak kullanılan ücretli ve ücretsiz web sitesi kurma sistemleri bulunmaktadır. Bu sistemler ile çok rahatlıkta web sitesi kurma işlemlerini tamamlayıp bir internet sitesi sahibi olabilirsiniz.

Ücretsiz Web Sitesi Yapma 

Ücretsiz web sitesi kurmak için hazır ve yönetilebilir web sitesi yapma sistemlerini yada biraz kod bilgisine ihtiyaç duyulan sistemleri kullanabilirsiniz. Bu bölümde domain, hosting ve güvenlik gibi bir web sitesinin yayın hayatındaki önemli kalemlerin gereksinimlerin sağlandığını varsayıyorum.

WordPress .org Nedir? 

WordPress Php yazılım dili ile yazılmış ve MySql veritabanı yapısını kullanan bir CMS sistemidir. WordPress ile web sitesi yapılabilmektedir. WordPress sistemini isterseniz WordPress.org adresinden ücretsiz olarak indirip hosting sisteminize kurabilir ve sitenizi yayınlayabilirsiniz. WordPress için geliştirilmiş yüzlerce eklenti ve temalar sayesinde kişisel web sitesinden bir e-ticarete kadar profosyonel sistemler yapılabilmektedir.

Github Pages ve Jekyll Nedir? 

Tamamen ücretsiz (domain hariç) olan bir sistemden bahsetmek istiyorum. Öncelikle Github nedir? ne için kullanılır? sorularını inceleyelim. Github git yazılımı ile entegre çalışan bir depolama sistemidir. Birkaç yıl önce Github her geliştiricinin bir web sitesi olsun dileği ile Github üzerinde açılan bir depoyu web sitesi olarak yayınlanması için dns altyapısını hayata geçirdi. Bu sayede ücretsiz basit siteler yapabiliyoruz. Kendi web sitemi de bu şekilde yaptığım için şiddetle tavsiye ediyorum. Github Pages ve Jekyll ile Web Sitesi Yapmak yazımda detaylıca nasıl ücretsiz bir web sitesi kurabiliriz konusunu inceledim.

Blogger Nedir? 

Blogger kişisel blog yapısında web sitesi açmak için Google tarafından yayınlanan ücretsiz bir servistir. Blogger.com adresi üzerinden ulaşıp ve Google hesabınızla açabilirsiniz. Hazır tasarımlar kullanılarak basit blog yapıları oluşturabilirsiniz.

Joomla Nedir? 

Joomla içerik yönetim sistemi WordPress yapısına benzemektedir. Aynı WordPress gibi PHP yazılım dili ile geliştirilip MYSQL veritabanı platformu kullanılmıştır. joomlatr.org adresi üzerinden indirilip hosting sisteminize kurabilirsiniz.

Ücretli Web Sitesi Yapma 

Ücretsiz Web Sitesi Yapma bölümünde bir web sitesinin kurulması için herhangi bir yere ücret ödemeden yapılabilecekleri inceledik. Bu bölümde ise domain, hosting, güvenlik (ssl) vb. gereksinimleri içeren ücretli sistemleri inceleyeceğiz.

WordPress .com Nedir? 

WordPress sistemini kullanan ve kurulum, sunucu, alan adı, güncelleme, yedekleme, güvenlik vb. tüm işlemlerin çoğunlukla otomatik olarak yapıldığı WordPress.com ile aylık belirli bir ücret karşılığında sisteminizi kurabilirsiniz.

Wix Nedir? 

Wix.com son zamanlarda Youtube reklamlarında karşımızda çıkan bulut tabanlı web sitesi geliştirme platformudur. Çevrimiçi sürükle ve bırak araçları kullanılarak Html5 web siteleri ve mobil web siteler hazırlanmaktadır. Kullanıcılar abonelik sistemlerine göre ücret ödeyerek web sitesi oluşturabilirler.