Merhabalar bu yazıda bir Angular 8 projesi için gerekli olan programların kurulumlarına değineceğim. Angular kodlaması için ihtiyacımız olan Visual Studio Code editörü ve NPM paketlerini indirebileceğimiz node.js geliştirme ortamına ihtiyacımız var. Şimdi bu programları nasıl indireceğimizi inceleyelim.

Visual Studio Code

Microsoft son yıllarda açık kaynak furyasına katılıp tüm Mac,Windows ve Linux işletim sistemlerinde kullanılabilen hızlı,hafif bir açık kaynak editörü geliştirdi. Visual Studio Code için geliştirilen birçok eklenti ile Node.js, Ruby, Python, C/C++, C#, Javascript gibi bir çok programlama dilini desteklemektedir. Visual Studio Code editörünü buradan indirip kurulumunu yapabilirsiniz.

Node.js

Node.js, açık kaynaklı, sunucu tarafında çalışan ve ağ bağlantılı uygulamalar için geliştirilmiş bir çalıştırma ortamıdır. Node.js uygulamaları genelde istemci tarafı betik dili olan JavaScript kullanılarak geliştirilir. Node.js içerisinde NPM (Node Package Manager) paket yönetim aracınıda bulabilmekteyiz. Node.js’in kararlı sürümünü buradan indirip kurabilirsiniz.

Bir sonraki makalede Angular CLI Nedir? Angular CLI Kurulumu konusunu inceleyeceğiz.