Angular CLI, Angular uygulamaları için EmberCLI temeli ile oluşturulmuş bir CLI’dır. CLI açılımı Command Line User-Interface yada Command Line Interface CLI olarak bilinir. Angular CLI yardımıyla hızlıca Angular projelerine eklenecek projeler, dosyalar, klasörleri, deployment ve testleri kolaylıkla yapabilmekteyiz. Angular CLI paketini kurabilmemiz için önceki Angular 8 için Visual Studio Code ve Node.js Kurulumu başlıklı yazıda değindiğimiz Node.js kurulumuna ihtiyacımız var.

Node.js kurulumu sonrasında NPM’den paketleri yüklemeye hazırız demektir.

Kurulum işlemi için Windows Command Prompt’u açıyor ve aşağıdaki komutu yazıyoruz.

npm install -g @angular/cli

Yukarıdaki komutu çalıştırdığımızda birkaç dakika süren Angular paket dosyalarının kurulmasını bekliyoruz. Yazdığımız komut satırının ne anlama geldiğine bakalım. npm install komutuile NPM’den yükleme yapılacağını, -g komutu ise bulunulan dizinden değilde kurulumdan sonra herhangi bir dizinden bu pakete erişilebilmesi anlamına gelmektedir. @angular/cli komutu ise NPM’den hangi paketin yükleneceğini belirtiyoruz. Paket kurulumları tamamlandığında kurulumun başarılı şekilde sonuçlanıp sonuçlanmadığını aşağıdaki komutu çalıştırarak yüklenen Angular CLI versiyonunu görebiliriz.

ng --help

Yukarıdaki komut çalışmasından sonra Angular CLI versiyon numarasını görebiliyorsak başarılı bir şekilde kurulumu tamamlamış oluyoruz. Bir sonraki makalede Angular Proje Oluşturma konusunu inceleyeceğiz.