Bir blog açmak istiyorsunuz ve nasıl yapılacağına dair fikriniz yok mu? Yada blog kurma için nereden başlayacağınıza karar veremediniz mi? Sizler için resimli anlatım yaptığım bu rehberde blog nasıl açılır konusunu derinlemesine inceleyip, aklınızdaki birçok soruya cevap bulabileceksiniz. Bir blog nasıl kurulur en kolay blog kurma yöntemleri nelerdir ve blog açarak ek gelir olarak nasıl para kazanırım diyorsanız gerçekten doğru adrestesiniz.

Yazılım geliştirmeye 2012 yılında başladığımda bir kişisel blog açma düşüncesi aklıma yatmaya başladı ve ilk kişisel bloğumu kurdum. İlk bloğumu hazır blog yapma servisleri ile kurdum fakat daha sonra kendi bloğumu .Net ile geliştirdim. Bir süre bu şekilde devam ettikten sonra WordPress sistemine geçiş yaptım. WordPress sistemine neden geçtiğime gelecek olursam açık kaynak geliştirilen WordPress sistemi, bir blog yada web sitesi yaparken ihtiyacımız olan hemen hemen herşeyi çok kolay bir şekilde hazırlamamıza yardımcı oluyor. Bu nedenle WordPress ile yarışmamda yenik düştüm:)

Bu rehberin sonuna geldiğinizde bir blog açmanın ne kadar kolay olduğunu anlayacaksınız. Ortalama 10 dakika gibi bir kısa sürede bir blog sahibi olacaksınız.

Sizler için oluşturduğum bu rehber ile;

  • Hiçbir teknik bilgiye sahip olmasanız bile sıfır bilgi ile bir blog açabileceksiniz.
  • Bu rehber sürekli güncel tutulacaktır.
  • Bu rehberde WordPress ile blog açmak anlatılmıştır.
  • Aklınıza takılan yada üstesinden gelemediğiniz konular için bu yazı altına yorum bırakabilir yada iletişim sayfasından bana ulaşabilirsiniz. Böylece elimden geldiğince sizlere yardımcı olabilirim.

Neden Bir Blog Sahibi Olmalısınız?

Bir blog kurup kurmama konusunda karar veremiyorsanız yada neden blog kurmalıyım, blog kurunca başım göğe mi erecek gibi kararsızlıklar içinde boğuşuyorsanız blog kurmanın sizlere neler kazandıracağının bir özetini anlatayım.

Para Kazanmak: Evet gerçekten para kazanabilirsiniz. Blog yazarak ülkemizde ve dünyada çok iyi gelirleri olan bloglar var. Blog yazarak para kazanan ve daha sonra blog yazılarını kitaplaştırıp satan ve daha fazla para kazananlar. Gerçekten düzenli bir blog yazarı olduğunuzda bloğunuzdan para kazanmamak neredeyse imkansızdır. Blog yazarak internetten para kazanma yolları içerisinde en önemli yöntemlerden biridir.

Yazar Olmak : Bir kitap yazdığınızı düşünün ve bunu yayınlatmak için yayınevleri ile anlaşmak yapmak istiyorsunuz. Sizi hiç tanımayan firmalar kitabınızı yayınlamak için pek istekli olmayacaktır. Ancak tanınan biri olduğunuzda çok daha kolay yayınlatabileceksiniz. Çünkü tanınmış birinin kitapları çok daha kolay satılır. Günümüzde pucca buna en iyi örnektir. Bloğunuz ile ünlü olduğunuzda kapılar daha kolay açılacaktır. Görüldüğü gibi blog açmak sizlere hem maddi hemde manevi kazançlar sağlayacaktır. Yazın sadece yazın elbette bir artısı olacaktır.

Blog Açmak İstiyorum Ama Hangi Konuda?

Blog açmaya karar verdiniz ama hangi konuda yazacağına karar veremediniz. Sizlere blog konuları ile ilgili tavsiyeler vereceğim. Umarım aklınıza yatan konular içerir.

Blog fikirlerine örnek olabilecek En Popüler Blog Konuları yazımı okumanızı tavsiye edebilirim. Bu yazı ile birçok niş olabilecek blog konularını inceledim.

Sizlere blog konuları ile ilgili fikirler verebilecek yazımı tanıttıktan sonra blog konusu seçerken nelere dikkat edeğiniz ile ilgili fikirler vermek istiyorum.

Blog konusu seçerken yazılarınızın devamını sağlamak adına sürekli yazabileceğiniz bir konu seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü her konuda yazmaya çalıştığınızda bir süre sonra konu bulmakta zorlanıp yazmaya ara vereceksiniz. Ayrıca belirli konuda bir blog açmak SEO açısından Google’ın indekslemesinde yardımcı olacaktır. Çünkü sürekli benzer konular ile ilgili yazılar yazdığınızda yazılarınız arasında link verme şansınız yükselecek ve ziyaretçileriniz için daha fazla okuma ağı oluşturabileceksiniz.

Her konuda yazı yazılmamasını tavsiye ederken şunu da göz ardı etmemeliyiz. Farklı konular içeren kişisel bloglar arasında çok başarılı olan bloglar tabiki vardır. Sizlerde neden bu başarıya ne erişmeyesiniz.

Ücretli yada Ücretsiz Platform Seçimi

Hangi konuda blog açacağınıza karar verdiyseniz şimdi hangi platformu kullanacağınız konusuna geçelim. Blog açmak için ücretli ve ücretsiz sistemler kullanabilirsiniz. Blog açmak için bloggerwordpress.com ve wordpress.org adreslerini kullanabilirsiniz. Blogger ve wordpress.com ile ücretsiz bir blog açabilirsiniz ancak domain adresiniz adresiniz.blogger.com ve adresiniz.wordpress.com olarak kayıt edilmektedir. Blogger sisteminde ücretsiz olarak domain adresinizi yönlendirebilirsiniz. Fakat wordpress.com sisteminde ayıl bir ücret karşılığında domain yönlendirmesi yapmanıza izin vermektedir.

Detaylı olarak anlattığım Web Sitesi Kurma yazısını okumanızı tavsiye edebilirim.

Eğer yazımı okuduysanız aklınızda birkaç fikir oluştuğunu düşünüyorum. Yinede sizlere platformlardan Ben sizlere WordPress’in açık kayak yüklenebilir sistemini tavsiye ediyorum. Bu şekilde bir Hosting ile domain satın alarak bloğunuzu yayınlayabilirsiniz.

Peki blog açma maliyeti ne kadar?

Bir blog açmak için bloğunuzu barındırabileceğiniz bir hosting ve muratsuzen.com gibi bir adres yani domain için yıllık ödeyebileceğiniz yıllık tutar 60 dolar olacaktır. Ayrıca blog açmak için bir tasarıma ihtiyacınız olacaktır. Eğer ücretsiz tasarımları beğenmediyseniz ortalama 30 dolar civarında ücretli WordPress temaları satın alabilirsiniz.

Bu şekilde bir kişsel blog açmak için nelere ihtiyacımız var ve nelere dikkat edeceğimiz hakkındaki verdiğim bilgileri umarım beğenmişinizdir.

Hosting ve Domain Nedir?

Hosting: Bloğunuzun dosyalarını yükleyip barındırdığınız ve 7/24 online olarak yayınlamanızı sağlayan server hizmeti verilmesidir. Genelde yıllık olarak 30 dolar civarında satılmaktadır.

Domain: Bloğunuzun internet ortamındaki adresidir. Örneğin www.muratsuzen.com bu bloğun adresidir. Sizde böyle bir kişisel domain alarak hosting sisteminize yönlendirerek bloğunuza erişimi sağlayabilirsiniz. Domain ücretleri ortalama yıllık 10 dolar civarındadır. (Not: Domain fiyatları uzantılara göre (.org, .com vb.) değişiklik gösterecektir.)

Hosting ve Domain Firması Seçimi

Seçim yapabileceğiniz birçok hosting ve domain hizmeti veren firma bulunmaktadır. Sizlere daha önce kullanıp tecrübe ettiğim ve fiyat sıralamasına göre tavsiye edebileceğim hosting ve domain firmalarını buradan detaylıca inceleyebilirsiniz. Şu anda hosting ve domain hizmet sağlayıcılarım iki farklı firma. Hosting hizmetini Veridyen domain hizmetini Natro firmasından alıyorum. Bu rehberde muratsuzen.com hosting ve domain hizmet sağlayıcıları ile anlatım yapacağım. Ancak diğer firmalarda da benzer şekilde işlemler devam etmektedir.

Hosting Satın Alma

Sizlerde internette biraz araştırma yaptığınızda karşınıza birçok hosting hizmeti veren, benimde daha önce hizmet aldığım firmalar çıkacaktır. Kendi bloğumun barındırma hizmetini aldığım hosting firmasından sizde hosting hizmeti satın almak isterseniz buraya tıklayarak aşağıdaki yönergeleri takip edebilirsiniz.

Veridyen hosting paket seçenekleri

Firma sitesine giriş yaptığınızda menü üzerinden hosting sekmesine tıklayıp resimde gördüğünüz şekilde satın al düğmesine tıklayınız.

hosting platform seçimi

Karşınıza çıkan ekranda Linux/cPanel platform seçimini yapınız. (Not: Linux işletim sistemi seçtiğinizde WordPress vb. hazır site yapım uygulamaları Windows işletim sistemi seçtiğinizde Asp.Net ile kodlama yaptığınız projelerinizi barındırabilirsiniz.)

Platform seçiminden sonra ödeme planınızı seçip sonraki adım düğmesine basın.

alan adı belirleme

Sonraki adımda alan adı seçimi yada satınalma işlemini yapmamız gerekiyor. Benim domainim farklı bir servis sağlayıcıda olduğu için Kayıtlı alan adım var. Sadece NS adreslerini güncellemek istiyorum seçeneğini işaretleyip devam ediyorum. Sizler yeni bir domain satın almak yada transfer etmek istediğinizde diğer seçenekler ile devam edebilirsiniz.

hosting ödeme periyodu belirleme

Sonraki adımda Aylık, 3Aylık, 6 Aylık, 1 Yıllık ve 2 Yıllık seçeneklerinden bir tanesini seçip ödeme işlemini yapıyoruz. Sonraki adıma geçelim.

sipariş özeti

Ödeme gerçekleştir düğmesine tıkladığınızda üyelik ve ödeme ekranına yönlendirileceksiniz.

sipariş tamamlama ve üyelik kaydı

Üyelik bilgilerinizi doldurup ödemeniz onaylandığında hosting servisinize ait erişim bilgilerini içeren bir email gönderilecektir. Bu aşamadan sonra sonra hosting hizmetimize giriş yaparak gerekli ayarlamaları ve yüklemeleri tamamlamalıyız.

Domain Satın Alma

Ben bu aşamayı sizlere de belirttiğim gibi alan adımı farklı bir domain servisinden satın aldığım için ayrıca anlatmak istiyorum. Buradan yada hosting aldığımız bu firmadan yeni bir domain sorgulaması yapıyorum. Sorgulama sonrası eğer domain uygun ise satın al düğmesiyle sepete ekliyorum. Hosting alma seçeneğini iptal edip üyelik bilgilerini doldurup ödeme işlemini yapıyorum.

domain satınalma ekranı

Sizler hosting satınalma işlemi sırasında alan adınızı alıp ekstra ayar yapmanıza gerek kalmadan hosting servisiniz ile domain adresinizi ilişkilendirebilirsiniz.

Domain NS Adreslerini Güncelleme

Aktif alan adları menüsünden alan adımızı seçip yönet diyorum. Daha sonra Özel Nameserver (NS) Oluştur seçeneği ile hosting servisimizin ip adreslerini NS1 ve NS2 alanlarına giriyoruz.

özel nameserver (ns) oluşturma

Ip yönlendirmesi yaptıktan sonra dns yönlendirmesini yapmalıyız.

dns değiştirme işlemi

Dns değiştirme işlemini yaptıktan sonra domain yönlendirmesi birkaç saati bulmaktadır. Yönlendirmenin yapılıp yapılmadığını whois sorgulama sonucunda görebilirisiniz. (Not:Hosting satın aldığınız bölümden domain hizmeti de satın alırsanız bu yönlendirme işlemini de yapmanıza gerek yoktur.)

Hosting Yönetimi cPanel Kullanımı

Hosting satın aldığımız firmadan gelen erişim emailindeki bilgiler ile cPanel sistemine giriyoruz. Eğer bilgisayarınızda bir WordPress kurulumu yapıp hosting sisteminize yüklemek isterseniz Dosya Yöneticisi => Public Html dizinine kurulum dosyalarını yüklemelisiniz.

Ben bu rehberde cPanel üzerinde hazır WordPress script yardımıyla kurulumu inceleyeceğim. Böylece güncel WordPress sisteminin kurulumunu bir kaç adımda tamamlayabileceğim.

Subdomain Oluşturma

Sizlere hazırladığım bu rehberi kendi hosting sistemim üzerinden anlattığım için muratsuzen.com üzerinde blog olmasından dolayı sizler için bir subdomain yani alt etki alanı açıp bu etki alanına yeni bir WordPress kurulumunu yapacağım. Bu nedenle cPanel modüllerinde Etki Alanları bölümünde Alt Etki Alanları modülüne giriş yapıyorum.

subdomain oluşturma

WordPress Kurulumu Nasıl Yapılır

demo.muratsuzen.com subdomain oluşturma işleminden sonra cPanel modüllerinde en alt bölümde yer alan Tek Tıkla Script Kurulumu panelinden WordPress sistemini seçip yükle düğmesine tıklayarak yükleme adresini ayarlıyorum.

wordpress versiyon ve yükleme adresi

Sonraki bölümde site settings bölümünden Site Name ve Site Description bilgilerini giriyorum.

wordpress blog bilgileri

Sonraki Admin Account bölümünde yönetim paneli kullanıcı bilgileri girilmektedir. Bu bölümde kolay tahmin edilmeyecek bir kullanıcı adı ve parolası belirlenmelidir.

wordpress yönetim paneli bilgileri

Sonraki bölümde WordPress sisteminin hangi dilde kurulacağını ve yüklenecek eklentilerin seçimini yapıyorum.

wordpress dil ve eklenti ayarları

Advanced Options bölümünde WordPress sisteminin MySql veritabanı bilgilerini giriyorum. Aynı yönetici panelinin kullanıcı bilgileri gibi, veritabanı bilgilerini de kolay tahmin edilemeyen şekilde girelim.

wordpress veritabanı bilgileri

Sonraki bölümde bir tema seçip yükleme işlemine geçiyorum. Bir kaç saniye sonra herhangi bir problem oluşmazsa başarıyla kuruldu bilgisini göreceğiz.

wordpres kurulumu tamamlandı

Bu şekilde WordPress kurulumunu gerçekleştirmiş oluyoruz. Yönetim panelinden bloğunuz için olmazsa olmaz eklentileri, En iyi WordPress eklentileri yazımı takip ederek kurabilirsiniz.

WordPress ile bloğunuzu kurduktan sonra, güncel ayarların ve özelliklerin eklenip güncellenmesi için yazdığım yazıları takip edebilirsiniz.