WordPress sitesi kullanırken genellikle yardımcı araçlara ihtiyacınız oluyor. Bu araçlar WordPress eklentileri olarak indirilip otomatik olarak kurulumu gerçekleştirilir. Bu yazıda sizlere benimde kullandığım en iyi WordPress eklentilerini tanıtacağım.

Ad Inserter

WordPress sitelerinizde internetten para kazanmak için reklan yayınlayabilirsiniz. Reklam veren servislerin reklam kod bloklarını sayfalarınıza eklediğinizde çıkan reklamlar ile belirli bir gelir sağlayabilirsiniz. Ad Inserter eklentisi ile reklam kodlarımızı otomatik olarak web sitemizde görüntülenmesini ayarlayabiliriz. Bu eklentinin hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Fakat ücretsiz özelliği bizim işimize yeterince yarıyor.

Akismet Anti-Spam

Bu eklenti sayesinde WordPress sisteminde yorum yapısında spam yorum engellemesi ile veritabanınızı koruma altına almaktadır. WordPress kurulumu yapıldığında genellikle otomatik olarak yüklü gelen bu eklenti pasif halde eklentiler içerisinde bulabilirsiniz. Akismet Anti-Spam eklentisini yüklü olarak bulamazsanız buradan indirebilirsiniz.

Contact Form 7

Web sitelerimizde kullanıcıların bizimle etkileşime girmesini sağlayan yöntemlerden biri de iletişim sayfalarıdır. WordPress sitelerinde iletişim sayfalarını oluşturmak için en popüler eklenti Contact Form 7 yi kullanabilirsiniz. Bu eklenti ile otomatik olarak iletişim formu bir şablon oluşturabilir ve istediğiniz sayfada kullanabilirsiniz.

WP Mail SMTP

WordPress sitemizden mail göndermek isteyebiliriz. Özellikle iletişim formunda kullanıcıların mesajlarını kendimize mail atmak isteyebiliriz. Bu şekilde mail gönderimi sağlayabilmek için WP Mail SMTP eklentisini kullanabiliriz. Bu eklenti sayesinde smtp portu aracılığıyla mail gönderimi yapabiliriz.

Crayon Syntax Highlighter

WordPress web sitemizde kod bloku yayınlayacağımız bir makale yazdığımızda kullanabileceğimiz eklenti Crayon Syntax Highlighter dir. Bu eklenti sayesinde sayfamızda paylaşmak istediğimiz kod bloklarını çeşitli ve özelleştirilebilir pek çok kod dili, tema ve font desteği ile yayınlayabilirsiniz. 

Easy Custom Sidebars

Web sitemizde belirli içerik türlerine göre sağ ve sol kolonları yapılandırmamız gerektiği durumlarla kullanabileceğimiz çok güzel bir eklentiyi sizlere tanıtacağım. Easy Custom Sidebars eklentisi sayesinde istediğimiz kategorilere yada yazılara göre sidebar ayarlayabiliriz. Bu şekilde kullanıcılara ziyaret ettiği içeriğe özel site yapısı sunulabilir.

Loco Translate

WordPress temalarını türkçeye yada herhangi bir dile çevirmeye ihtiyacımız olduğunda kullanabileceğimiz eklentilerden biri de Logo Translate dır. Bu eklenti sayesinde WordPress eklentileri ve tasarımları istediğimiz dile çevirebiliriz.

OneSignal Push Notifications

WordPress sitelerinde abone ol bildirimi eklemek istediğimizde OneSignal Push Notifications eklentisini kullanabiliriz. Bu eklenti sayesinde 30.000 kullanıcı kaydına kadar ücretsiz olarak ziyaretçilerimize bir abonelik yöntemi ile bildirimler gönderebiliriz. Tarayıcı bildirimleri göndermemize olanak tanıyan bu servis ile WordPress eklentisi olarak çok kolay bir şekilde yapılandırma yapabilmekteyiz. Ayrıca bu eklentiyi kendi internet sitesinde mesaj gönderimleri ve birçok raporlama ile efektif olarak kullanabiliriz.

Q2W3 Fixed Widget

Web sitemizde istediğimiz sayfalarda bulunan belirli bir alanın içeriğini sayfayı aşağı yukarı sürüklediğimizde de sabit durmasını istediğimiz durumlar olabilmektedir. Özellikle bir reklam kodunun yayınlanmasını istediğimiz ve sayfanın bir bölümünda sabit kalmasını isteyebiliriz. Bu isteğimizi WordPress internet sitelerinde Q2W3 Fixed Widget eklentisi ile karşılayabiliriz. Bir alanı web sitesinde sabit olarak görüntülenmesini kolaylıkla yapabiliriz.

Sassy Social Share

WordPress web sitelerimizde yazı yada sayfalarımızı kullanıcıların sosyal medyada paylaşmasını istediğimizde, çok kolay bir şekilde kullanabileceğimiz Sassy Social Share eklentisi ile sitemize sosyal medya paylaşım düğmeleri ekleyebiliriz.

Simple Custom CSS and JS

WordPress web tasarımlarında mevcut tasarım dosyalarından css ve js dosyalarını ezerek tasarıma etki etmesini istediğimiz durumlar olabilir. Bu gibi durumlarda Simple Custom CSS and JS eklentisini kullanabiliriz. Bu eklenti ile mevcut tasarım dosyalarını ezecek stil dosyaları ekleyebiliriz.

Table of Contents Plus

WordPress sitelerinde Table of Contents Plus eklentisi ile yazı ve sayfalarımızda otomatik olarak kolayca liste ekleyebiliriz. Yazılarımızda eklediğimiz h2-h3 vb. başlıkları otomatik olarak açılır-kapanır bir alan içerisinde listeleme olarak oluşturur.

WP Super Cache

WP Surper Cache eklentisi dinamik olarak oluşturulan WordPress sayfa ve yazıları statik dosyalar olarak depolanmasını sağlayarak, sitemize gelen kullanıcıların CPU ve RAM kullanım miktarını azaltmaktadır. Bu sayede persormans konusunda pozitif bir fayda sağlayacaktır.

Yoast SEO

WordPress sisteminde kullanılabilecek birçok seo eklentisi bulunmaktadır. Bunların içinde en çok kullanılan Yoast SEO eklentisidir. Bu eklenti ile Google arama sonuçlarında üst sıralara çıkabilmek için yapılacak birçok yöntemi bünyesinde barındırmaktadır.