Merhabalar, favicon web tarayıcılarındaki sekmelerde ve artık Google aramalarındaki sayfa başlığı üzerinde site adresinin sol tarafında gösterilen sitenizin ikonudur. Faviconun kullanılmasındaki amaç web siteniz için görsel bir imaj oluşturup hatırlanabilirliği arttırmaktır. Web sitenize gelen ziyaretçilerde bir hatırlanabilirlik oluşturabilmek demek ziyaretçilerinizin tekrar sizin sitenize uğrama şansını arttıracaktır. Bu nedenle bir web sitesinin faviconunun olmamasını kesinlikle tavsiye etmiyorum. Favicon oluşturmak için hiç uğraşmanıza gerek kalmayacak ücretsiz servisler bulunmaktadır. Şimdi nasıl bir favicon oluşturabileceğinizi anlatayım.

Favicon Oluşturma

Ben kendi web sitemin favicon oluşturma işlemini yukarıdaki paragrafta da bahsettiğim gibi bir ücretsiz favicon oluşturma servisinden yararlanarak yaptım. Benim oluşturmak istediğim favicon isim ve soyismimin baş harflerinden oluşacağı için text-favicon oluşturabilecek bir servis aradım. Kullandığım favicon oluşturma servisi ücretsiz ve online favicon oluşturmamıza izin veren favicon.io adresidir. Kısaca anlatmam gerekirse harflerden oluşacak bir favicon oluşturmak isterseniz Generate from Text alanından oluşturma işlemine başlayabilirsiniz.

Bu bölümden oluşturacağınız birkaç harflik yazı alanının renklendirme ve boyutlandırma işlemlerini yapıyorsunuz. Daha sonra download düğmesine basarak faviconunuzu set halinde indirebilirsiniz. Bu sitenin en güzel özelliği farklı cihaz boyutlarına ve tarayıcı türlerine göre farklı tür ve boyutlarda bir set halinde favicon sıkıştırılmış dosya halinde ücretsiz indirmemize izin vermesidir. Eğer harflerden oluşan bir favicon oluşturmak istemiyorsanız diğer favicon oluşturma yöntemlerini de deneyebilirsiniz.

WordPress Favicon Ekleme

Ben bu makaleye hazırlarken kullandığım WordPress versiyonu 5.3.2 olduğunu belirtmek isterim. WordPress admin panelimizden Görünüm => Özelleştir menülerini takip ederek Web Page Design bölümünden Site Identity : Logo, Title, Tagline and Site Icon menüsüne giriyoruz. Daha sonra alt bölümde site ikonu alanından bir görsel yükleyip kaydediyoruz.