En sevdiğim yazarlardan biri olan George Orwell’in kitaplarından Boğulmamak İçin kitabının kısa özeti ve konusunu sizlere anlatmak istiyorum. Boğulmamak İçin kitabının özeti ve konusuna geçmeden önce kitap kapağındaki özeti inceleyelim.

Göbeğinin çapı giderek genişleyen ve evinin taksitlerini ödemekle uğraşan George Bowling kırk beş yaşında, evli ve çocuklu –ve yeni aldığı takma dişleriyle kasvetli hayatından çaresizce kurtulmak isteyen– bir sigorta pazarlamacısıdır. 1939’da patlak verecek olan savaşın gelişini; yemek kuyruklarını, askerleri, gizli polisi ve zorbalığı görerek modern zamanlardan korkmaktadır. Böylece çocukluğunun dünyasına, huzur ve sükûn dolu bir yer olarak hatırladığı köyüne sığınmaya karar verir. Fakat köyünde aradığını bulabilecek mi, orası şüphelidir.

George Orwell - Boğulmamak İçin
George Orwell – Boğulmamak İçin

Kitabın kahramanı George Bowling 1. Dünya Savaşı ve daha sonraki faşizm yıllarını yaşamış, 45 yaşında evli ve çocuklu bir sigorta pazarlamacısıdır. İnsanların gelişini göremediği yada görmek istemediği 2. Dünya Savaşının olmasından ve daha sonra yaşanacak yıkım, açlık, sefaletten korkmaktadır. Bu karamsar ve korku sisi arasında yaşarken çocukluğunun geçtiği kasabaya yapacağı bir haftalık tatilde aradığı geçmiş anılarını bulamayacaktır.

Kitabı okurken ülkemizin böyle bir savaş döneminde yaşadığımda kendi hayatımın kesitlerini hayal ettiriyor. Gerçekten insanlığın kendi dünyasını nasıl tüketebileceğini çarpıcı şekilde bizlere gösteriyor. İnternette Boğulmamak İçin kitabı yorumlarının bazılarını inceleyebilirsiniz.

Sizler de incelemelerinizi ve kitap hakkındaki görüşlerinizi yorumlarda belirtmeyi unutmayın. Ayrıca kitaplar hakkında yazdığım yazıları Kitap kategorisinden inceleyebilirsiniz.