WordPress ile oluşturduğumuz sitemizde bir yazı yayınladığımızda bu yazıyı otomatik olarak facebook, twitter, linkedin vb. sosyal medya platformlarında nasıl paylaşım yapabiliriz? WordPress sisteminde sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini yapmak için onlarca eklenti bulunmaktadır. Sizlere bu yazıda WordPress sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini yapabileceğimiz eklentileri tanıtacağım.

Revive Old Posts

Sosyal medyada otomatik yazı paylaşmak için Revive Old Posts eklentisini buradan kurabilirsiniz. Eklentiyi kurduktan sonra WordPress admin paneli üzerindeki menüde eklenti ismini göreceksiniz.

Wordpress Sosyal Medyada Otomatik Yazı Paylaşma için hesap ayarları
Revive Old Posts – Hesaplar

Hesaplar sekmesinden sosyal medya hesaplarımızla giriş yaparak uygulamaya izin vermemiz gerekmektedir. Bu izin onayı işlemi sayesinde, eklenti sosyal medyada otomatik yazı paylaşımı yapmaktadır.

Not: Eklentiyi kullanmaktan vazgeçtiğinizde sosyal medya hesaplarınızdan izin verdiğiniz Revive Old Posts uygulamasının iznini kaldırmanızı tavsiye ederim. Çünkü kullanmadığımız uygulamaları takip etmediğimizden daha sonra verdiğimiz izinler ile ilgili otomatik paylaşım yapılabilme ihtimallerini ortadan kaldırabiliriz.

sosyal medya paylaşımında süre ve sayı ayarlarının yapıldığı bölüm
Revive Old Posts – General Settings

General Settings sekmesi otomatik paylaşım süre ve gönderim sayılarını ayarlayabileceğimiz bölümdür.

Paylaşımlarınız arasında geçecek en az süre: Yazıların sosyal medyada dakika cinsinden ne kadar süre arayla paylaşılacağını ayarlayabiliyoruz. Hazır olarak 10 dakika ayarında yüklenmektedir. Buradaki değeri değiştirdiğimizde dakika cinsinden gönderim süresi ayarlanır. Örneğin 10 dakika arayla yazdığınız yazılar otomatik olarak sosyal medya uygulamalarına gönderilecektir.

Minimum post age: Yazılarımızın kaç gün öncesine ait olanlardan sosyal medyada otomatik olarak paylaşım yapılacağının ayarlandığı kısımdır.

Maximum post age: Yazılarımızın kaç gün sonrasına ait olanlardan paylaşım yapılacağının ayar bölümüdür. 0 olarak ayarlandığında otomatik olarak aynı günün yazıları paylaşılmaktadır.

Number of posts: Hesap başına kaç yazının paylaşılacağını ayarladığımız bölümdür.

Share more than once?: Tüm yazıların paylaşımı yapıldığında paylaşım sürecinin yeniden başlatılıp başlatılmadığının ayarlandığı bölüm.

Gördüğünüz gibi ayarları çok kolaylıkla yapabilmekteyiz. Bu eklenti sayesinde WordPress sitesinde sosyal medyada otomatik yazı paylaşma işlemini kolaylıkla yapabilmekteyiz.

Not: WordPress sisteminde yazılarınızın gösterim sayısını ayarlamak istiyor ve nasıl yapılacağını bilmiyorsanız, sizler için hazırladığım WordPress Ana Sayfada Gösterilen Yazı Sayısını Değiştirme rehberini okumanızı tavsiye ederim.